ZÁMECKÝ PIVOVAR FRÝDLANT

Příliš jednoduchý začátek neměl ani zámecký pivovar ve Frýdlantu. Kdo sem přijížděl přes Raspenavu, vždy mohl vidět starou, velmi schátralou budovu bývalé továrny. Málohoko napadlo, že by tady mohlo být něco fungujícího. Přitom například pivo se tady vařilo už ve 14. století, takže svou historii tady rozhodně má. Alespoň takto je to zapsáno v dochovaných historických knihách, kde se píše, že Frýdlant je třetí nejstarší místo u nás s právovárečným právem.

Dalo by se říci, že Frýdlantský pivovar povstal téměř z trosek. Někomu to může připadat jako velké štěstí, že tato historická budova nedopadla podobně jako řada jiných v tomto regionu, že se rekonstruuje, opravuje a díky tomu tady bude opět pivovat v podobě, kterou měl v polovině minulého století. Poslední pivo tady totiž uvařili již v roce 1949. Poté budova sloužila jako sklad zeleniny nebo zrárna sýrů. Nejhorší ránu jí však zasadilo období přelomu tisíciletí, kdy se na ni vrhli sběrači kovů a rozebrali například celou hliníkovou střechu.

Jak to všechno začalo?       

Už dlouho současný majitel pivovaru (původně stavař) přemýšlel, že by se mu líbilo opravit nějakou hodně zchátralou budovu, aby tady po něm „něco zůstalo“. Měl několik typů, ty ale nakonec vždy nevyšly. Nakonec se dostal k této dosti zničené továrně a začalo období schánění peněz. To samozřejmě nebylo vůbec jednoduché, dohodl se nakonec až s pátým investorem v pořadí.

Kromě pivovaru se rozhodli v prostorech vybudovat také školící centrum pro sládky, což znamenalo, že se mohou ucházet o evropské dotace. Prozatím celá oprava stála asi 43 milionů, z čehož asi 60 % pokryly právě evropské dotace. Část peněz se již nyní vrací v podobě školného, jehož se již zúčastnilo přibližně 40 lidí (školné přijde asi na 48 tisíc Kč).

Cílem majitele pivovaru bylo stát se malým pivovarem a uvařit do konce roku 2014 alespoň 1000 hektolitrů piva. A to se mu také podařilo.

Co se tady vaří?

Za štěstí považuje majitel pivovaru také to, že se mu podařilo sehnat velmi výborného sládka s téměř 40-letou praxí. Na začátku vařili standardní ležák, dnes vaří piva různá – osmistupňové pivo, výčepní devětapůlka, jedenáctka, medová černá dvanáctka nebo černá třináctka. Pro zdejšího sládka je to tak trochu vzpomínka na minulost, neboť tato piva vařil ještě před tím, než zavřeli pivovar v Kutné Hoře. A recepty si přinesl sem.

Tohle ale ještě zdaleka není všechno. V nabídce mají také spodně kvašené pivo Märzen (14 a půl stupně), IPA (15 stupňů), APA (12 – 17 stupňů).

A tím stále ještě nekončí. Letos na podzim mají v plánu vařit piva zcela nová.

V současné době je tento pivovat technicky schopen vyprodukovat objem 1800 hektolitrů. Už ale nyní mají připravený tank nový, objemnější. Díky tomu se celkově dostanou na úctyhodných více než 5000 hektolitrů.

Na začátku měl současný majitel pivovaru v plánu prodávat svoje pivo, jak on sám říká, „kolem komína“. Stalo se ale to, že místní si toto pivo zase tak moc neoblibili a je tady jen několik restaurací, které toto pivo čepují. Důvodem tohoto stavu je zřejmě jeho cena. Uvařit jedno pivo znamená pro pivovar náklad 15 Kč, s vyšší kapacitou se cena samozřejmě snižuje. Přáním do budoucna je přiblížit se cenou piva maximu místních.

A jaké mají plány do budoucna?

Rádi by Frýdlantský pivovar co nejvíce pozvedli a vrátili mu slávu v jeho nejlepších dobách, tedy za dob Albrechta z Valdštejna nebo v meziválečném období. V té době se v pivovaru vařilo přibližně 40000 hektolitrů ročně. Není to sice plán skromný, ale nereálný také ne.

Většina současné produkce nyní směřuje do hlavního města, největšími odběrateli jsou ochutnávkové restaurace.

K tomu, aby se splnil nastavený plán, je ale potřeba udělat několik důležitých a nemalých kroků. V plánu je samozřejmě dokončení rekonstrukce celé budovy, dále pak vybudování standardní restaurace (dnes je k dispozici jen tzv. pivní klub, tedy výčep) – tu by chtěli otevřít do roku. Naplánováno je také vybudování černé kuchyně, podobné té, jaká je k vidění v Českém Krumlově. Jako další cíl si vytyčili vybudování hotelu s menšími 2-lůžkovými pokoji.

Všechny úpravy, dostavby, rekonstrukce, … až do tohoto okamžijku byly odhadovány až na 200 mil Kč. Podle současného majitele se ale zřejmě dostanou tak na 120 mil Kč.

Důležité ale je, aby se co nejdříve začala zvedat produkce. Jak už  jsme uvedli, plán je dostat se na 40000 hektolitrů, od tohoto okamžiku totiž bude pivovar ziskový.

My samozřejmě přejeme, aby se podařilo všechny plány zrealizovat ke spokojenosti všech a abychom si i na pivech z tohoto pivovaru mohli dlouho pochutnávat.

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist