SOKOLOVSKÝ PIVOVAR PERMON

Začátek Sokolovského pivovaru Permon byl o něco odlišnější od pivovaru v Potštejně. Majitel totiž dříve podnikal v telekomunikacích, vlastnil firmu, která byla jedničkou v poskytování internetu v Sokolově. Tento podnikatelský úspěch také umožnil, aby se majitel telekomunikační firmy stal majitelem pivovaru.

A jak se to celé stalo?

Již před nějakou dobou se v rodině mluvilo o tom, že by si pořídili a provozovali hospodu. Zarazili se ale na tom, že si nebyli nakonec jisti, že hospoda je to pravé. Když totiž nemáte něco speciálního, nemá možná ani smysl začínat. A nakonec se rozhodli právě pro pivo. Dokonce  kvůli pivovaru přenechat část IT firmy společníkovi.

První malý rodinný pivovar si postavili v přístavku u garáže. Inspirovat se nechali jedním pánem z Plzně, který měl svůj malinký pivovar právě v garáži. Byl to bývalá plzeňský sládek, který od té doby postavil asi 50 minipivovarů u nás i ve světě.

A začalo se vařit. První pivo opustilo tento minipivovat v roce 2006 a nebylo určeno pro vlastní hospodu, jak tomu velmi často bývá. Přesvědčili se totiž o tom, že je lepší vařit a prodávat pivo, než provozovat hospodu a pivo jen odebírat a prodávat.

Důvodem je také cena. Sokolov je město, kam chodí lidé na pivo velmi často, někteří i denně, a tak je hodně důležitá jeho cena. Vyhledávaná jsou tedy převážně piva levnější, často čepovaný je tady Gambrinus.

Pivo z minipivovaru Permon není dle slov jeho majitele určeno pro každodenní konzumaci. Využívají totiž velmi kvalitní suroviny a tomu také odpovídá cena konečného piva. Hlavními odběrateli jsou tak velká města, převážně Praha a Brno. Oblíbené je ale také za našimi hranicemi. Odebírají ho Irsko, Švědsko, Polsko, Litva a další. Jediná země, kde toto pivo vůbec nepřijali, bylo Německo.

Na začátku se tento minipivovar zaměřil na ležáky. Těšily se úspěchu a možnosti garáže na to akorát stačily – vybavení stálo asi 1,5 milionu a bylo možné uvařit jen 100 litrů najednou. To ale  brzy přestalo stačit. Majitel se tedy rozhodl postavit pivovar nový, větší, investoval většinu peněz  vydělaných v minulosti. Celkem to přišlo na 3,5 milionu a bylo to v roce 2009. Tady už mohli uvařit 600 litrů piva denně.

Chvíli to stačilo, ale po nějaké době nastalo období velkého rozkvětu minipivovarů a ochutnávkových pivnic a stalo se to, že ani tento provoz nedostačoval. Majitel se pokusil domluvit s městem na pronájmu části areálu odsvěceného sokolovského kláštera. Dohoda byla uzavřena a v roce 2011 otevřen nový pivovar, který má dnešní podobu. Investovali také do nové stáčecí linky a dokáží tak měsíčně expedovat až 20 tisíc lahví.

Město ocenilo tento přístup a dokonce vydalo „právo várečné“ a titul „měšťanský pivovar“. V letošním roce je očekávána produkce okolo 3000 hektolitrů, skutečnost ale může být i o něco větší.

Kromě všech změn, které udělali, se ještě začali orientovat na stále žádanější svrchně kvašená piva. V současné době tvoří tato piva až dvě třetiny celé produkce. A jaká jsou ta sokolovská? Odezvy jsou na ně výborné, získaly také řadu ocenění. I majitel říká, že jejich pivo chutná téměř všem, snad jen tak 2 lidem ze 100 ne.

A co konkurence?

Pivovar Permon si z konkurence zatím velké starosti nedělá. Podle jeho šéfa jim konkurence mezi jinými pivovary nijak neubližuje, neboť všechny naše malé pivovary, které se orientují na výrobu svrchně kvašených piv, vyrábějí z velké části pivo pro svoji restauraci nebo hospodu. A ti zbývající, kteří vyrábějí a rozvážejí také jinam, se bez problémů prozatím uživí. I majitel tohoto minipivovaru potvrzuje, že k zastavení vzniku dalších malých pivovarů může dojít kvůli nedostatku surovin.

Poptávka po svrchně kvašených pivech totiž není záležitostí pouze Česka, ale celé Evropy. A ještě větší tradici mají tato piva v USA. A právě poptávka po americkém chmelu stále roste, neboť jeho ovocnější vůně je typická pro piva typu „ejl“. Není tedy nic neobvyklého, že je nutné toto objednávat i rok dopředu.

Majitel Sokolovského pivovaru si byl prohlédnout některé pivovary také v zahraničí, zejména pak v USA. Na první dojem bylo všechno krásné, ale později se dověděl, že vaří pivo ze 60% z rýže a pouze ze 40%  ze sladu. A zdá se jim to zcela v pořádku. Majiteli našeho pivovaru však ne.

Jinou zkušenost získal ve Velké Británii, kde navštívil skotský pivovar BrewDog. Dokonce mluvili také o možné budoucí spolupráci, neboď produkty pivovaru Permon jim chutnaly.

My si můžeme jen přát, aby pivovar vařil pivo ke spokojenosti konzumentů a i nadále se mu dařilo (třeba i v zahraničí).

Přehled hospůdek, kde se točí  Permon

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist