ROZMACH MALÝCH PIVOVARŮ U NÁS

Dalo by se skoro říct, že u nás už nějakou dobu probíhá „pivní revoluce“. Rozmach malých pivovarů u nás totiž nebere konce a můžeme být svědky toho, že téměř každý týden u nás přibyde jeden nový.

Jen za poslední rok u nás přibylo přes 40 nových malých pivovarů. Sice se tempo vzniku v porovnání s předcházejícím rokem mírně zpomalilo, stále je ale rychlost velmi zajímavá. Vznikají po celém území naší vlasti – Bernatice, Dolní Břežany, Sobotín, Příšov, Brno, Potštejn, Praha, Žatec, Jihlava, Sokolov, Polička, …... 

Někomu by se mohlo zdát, že už je u nás pivovarů a minipivovarů dost a že už by to našemu malému území mohlo stačit, ale sami výrobci piva tvrdí, že si navzájem příliš konkurují a že poptávka na trhu je dostatečná pro to, aby se všichni uživili. Sami sládci potvrzují, že jsou spíše kolegové, nebo dokonce přátelé, že se scházejí, navzájem ochutnávají své výtvory.

Co by mohlo rozmach vzniku nových minipivovarů více přibrzdit nebo dokonce zastavit, je množství surovin, ze kterých se pivo vyrábí, zejména pak množství chmele. Velká část minipivovarů se totiž specializuje na svrchně kvašená piva typu „ale“ a ta se vyrábějí ze speciálního amerického chmele. Rostoucí zájem o něj je takový, že pivovary jej dokonce musejí objednávat i více než rok dopředu. To by někdy v budoucnu mohlo znamenat, že takového chmele nebude dost pro uspokojení celé poptávky a vznik nových minipivovarů.

Pivo typu „ale“ je v popředí zájmu

Přestože minipivovary vaří pivo pouze do 10 000 hektolitrů ročně a velké pivovary svoji produkci počítají na miliony, i tak mají úspěch. Ten spočívá v tom, že se více orientují na svrchně kvašená piva. Toho už si ale  začaly všímat také pivovary velké nebo střední. 

Sami si totiž ověřili, že poptávka po takovém pivu je rostoucí a proto jej začali vyrábět také. První s tímto přišel pivovar Bernard, který vyrobil svrchně kvašené pivo belgického typu pod názvem Bohemia Ale. A podle vyjádření samotného pivovaru se prodeji tohoto piva daří a plánují také zahájit jeho export. A k tomu ještě víme, že právě tento pivovat pro své konzumenty chystá i další novinku.

Další, kdo se do výroby svrchně kvašeného piva pustil, byl náchodský Primátor. Nabídl dvě nová piva – pivo IPA a anglický Pale Ale. Ani zde nejsou známá přesná čísla prodeje, podle sládka ale prodeje předčily očekávání dvojnásobně. To způsobilo i mírné problémy s nákupem surovin – pivo IPA se totiž vyrábí ze sedmi druhů chmele z celého světa a tuto surovinu bylo nutné dodatečně dokupovat. To byl ovšem problém, neboť zásoby na letošní rok již byly téměř rozprodány. Kromě těchto piv nabízí tento pivovat také piva pšeničná nebo tmavé stouty, což jsou také piva, která jsou spíše typická pro menší pivovary.

Co na to Plzeňský pivovar?

Tento náš jeden z nejvýznamnějších pivovarů se prozatím do výroby svrchně kvašeného piva pouštět nebude. Podle něj  je stále ještě prostor pro zlepšování tradičního českého piva.

Co jim ale vadilo, byla špatná pověst piva Gambrinus a jeho označování za „europivo“. Proto zorganizovali kampaň, kdy se v několika hospodách točil nefiltrovaný Gambrinus pod fiktivní značkou Patron. Dokonce existuje video, na němž pivaři chváli pivo Patron – tím vlastně chválí pivo Gambrinus.

Co ale možná někomu přijde zajímavé, minipivovary se proti velkých pivovarům nestaví. Dokonce někteří tvrdí, že například dobrou plzní nikdy nepohrdnou.

Nevýhodou velkých pivovarů může být například špatná starost o výčepní zařízení v řadě hospod. Zástupce minipivovaru Hauskrecht uvádí příklad: Dostala se k němu stížnost, že jeho pivo smrdí slivovicí. Nevěřil tomu a tak se do hospody vydal, narazil sud svoji pípou a vše bylo bez problémů. Důvodem stížnosti byla skutečnost, že se pivo tlačilo vzduchem, který byl nasáván kompresorem ze dvora a tam se nacházela palírna. Takže pivo bylo zcela v pořádku.

Velké pivovary díky svoji logistice nemohou každou hospodu dobře hlídat a proto se problémy vyskytnout mohou. Naopak malé pivovary si svoje hospody důkladně kontrolují. Může se vám tak stát, že i to nejlepší pivo v hospodě, kde se o výčepní zařízení nestarají, nebude chutnat dobře a rozhodně se nevrátíte.

Nyní bychom vás rádi seznámili s příběhy několika malých pivovarů, které u nás za poslední dobu vznikly. Představíme vám postupně v 11-ti dílném seriálu jejich zástupce, jejich pivo a hlavně jejich život s pivem. 

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist