PRAŽSKÝ PIVOVAR KOLČAVKA

Pivovar Kolčavka patří mezi pivovary, který se na mapě našich minipivovarů objevil v loňském roce. Jeho historie se začala psát v květnu 2014, kdy se sešlo několik přátel, jejichž společným zájmem je láska k pivu a snaha obnovit tradici vaření piva v Libni.

Od 2. poloviny 16. století totiž v Libni fungoval Zámecký pivovar, mezi jehož majiteli byl také Albrecht z Valdštejna. Bohužel byl několikrát zničen během různého válčení a pak znovu obnovován. Nakonec byl v roce 1899 pronajat Prvnímu pražskému měšťanskému pivovaru, ale výroba bylo bohužel hned po jednom roce ukončena.

Další pivovar, který měl své místo v Libni, byl Parostrojní pivovar Praha-Libeň, kde se pivo vařilo až ro doku 1928.

Odtud tedy pochází ta chuť několika lidí z Libně o obnovu vaření piva v Libni. Jsou přesvědčeni o tom, že mají na co navazovat, že ta tradice tady prostě je.

Jak to všechno začalo

Poprvé se takto setkali na přelomu února a března a už v květnu založili akciovou společnost Pivovar nad Kolčavkou. A v zápětí potom objednali potřebnou technologii od jedné brněnské firmy. Byl dokonce okamžik, kdy už měli zaplacenou zálohu na technologii, ale ještě neměli stavební povolení. Nakonec vše dobře dopadlo a na začátku července se začalo bourat a budovat.

Vše šlo strašně rychle, mnohdy se tomu ani nechtělo věřit. Od začátku přestavby neuplynuly ani tři měsíce a už se tu vařilo první pivo. A nedopadlo to vůbec špatně. Proto se také 30. října dveře pivovaru otevřeli veřejnosti, a tak je tomu doposud.

Někdy dokonce částečně z legrace tvrdí, že tento pivovat je tady odjakživa a dokonce tomu někdo i věří. I místní lidé tak potvrzují, že pivovar v Libni své místo rozhodně má.

Ani jeden ze současných majitelů nepochází z pivní branže. Ale i tak se jim podařilo uplatnit své zkušenosti ze svých oborů. Jeden z nich je majitel reklamní agentury a studia a navrhl a zpracoval proto značku pivovaru a celé internetové stránky, druhý je majitelem designového studia a jeho úkolem tak bylo navrhnout celý interiér a nábytek – pivovar má připomínat atmosféru 30. let minuléto století.

A na čem si tady můžete pochutnat?

Tento pivovar se zaměřuje na tradiční ležák plzeňského typu. A na výběr tady máte ze čtyř stálých piv a jednoho speciálu – 11 a 12 světlá, 12 pšeničné, 14 speciál a 15 Czech IPA polotmavý speciál.

Při výrobě zdejších piv jsou využívány výhradně naše české suroviny. Proto, i když se tady čepuje pivo India pale ale, protože jsou použity pouze české suroviny, dostalo toto pivo přívlastek Czech.

A jaké pivo je nejoblíbenější? Podle vyjádření ředitele je to jednoznačně Kolčavka 11 stupňová ležácká světlá, po ní hned dvanáctka a právě už zmiňovaná Czech IPA.

Jedna menší zvláštnost

Už od počátku, kdy pivovat začal vznikat, byli majitelé rozhodnuti, že na pozici hlavního sládka chtějí ženu. Vybrali si ji, ta ale potom dostala jinout nabídku, takže nakonec odmítla. Doporučila jako náhradu svého kamaráda, který nakonec opravdu vařit začal. Nicméně, od letošního léta se na toto místo skutečně žena dostala – sládková s červeným diplomem z oboru biotechnologie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Je pravda, že to příliš časté není, majitelé si ji ale nemohou vynachválit. Pivo vaří výborné a je to úplně jiný pohled, než když pivo vaří muž. Rozhodně nelitují.

Kapacita pivovaru, kalkulace

Aktuální roční výrobní kapacita pivovaru je kolem 1300 hektolitrů piva, denně je to asi 8 sudů. Více než polovina uvařeného piva se zkonzumuje přímo v pivovarské restauraci, zbytek je po malých částech rozvážen přibližně do 12 restaurací na ochutnávku.

Pivo se tady vaří v 500 litrové varně, poté dozrává v 7 velkých tancích o objenu 1000 litrů a 2 tancích o objemu 500 litrů.

Základní investice do pivovaru vyšla přibližně na 5 milionů Kč, pokud k tomu připočteme náklady na rekonstrukci a přestavbu, dostaneme se celkem na 8 milionů Kč. V tuto chvíli mají návratnost zpočítanou na 6 let.

V pivovaru jsou zaměstnáni pouze 3 stálý zaměstnanci.

A jak pivovar funguje?

Na nedostatek zákazníků si pivovar Kolčavka rozhodně stěžovat nemůže. Jsou přesvědčeni o tom, že řada konzumentů již vyhledává jiné druhy piva, jiné pivní zážitky s novou neobvyklou nebo méně obvyklou chutí. A kvůli tomu jsou ochotni zaplatit i trochu vyšší cenu.

Podle ředitele pivovaru podporuje malé pivovary také rozmach farmářských trhů, neboť obojí klade důraz na kvalitní suroviny, domácké prostředí a tedy i kvalitní produkty.

A jaké jsou plány do budoucna?

Ani tento pivovar se nedrží zkrátka. Snem jednoho z majitelů bylo jezdit na lodi do hospody na pivo. Aktuálně je majitelem lodičky na Libeňském ostrově, a tak vymysleli projekt na splavnění Rokytky. Brzy však zjistili, že takový již byl zpracován.

Dalším plánem tedy je, aby k jejich pivovaru připlouvali malé výletní parníky s turisty a výletníky. V pivovaru Kolčavka by se občerstvili a parníky by se za pivovarem otáčely a pluly zase zpět. Tak uvidíme, zda tento nápad zůstane pouze snem, nebo se jej podaří realizovat.

A nám nezbývá, než i tomuto libeňskému pivovaru držet palce na jejich pivní cestě.

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist