POTŠTEJNSKÝ CLOCK

Tento minipivovat funguje přibližně jeden rok a za tuto krátkou dobu se dostal mezi nejlépe hodnocené minipivovary u nás. To je jistě výborný výsledek. V únoru letošního roku získalo toto pivo ocenění „Zlatá pivní pečeť“ za nejlepší pivo typu „India pale ale“.

Ještě nedávno, když se řeklo Potštejn, většina z nás si vybavila sympatickou zříceninu hradu nebo hezký zámek s parkem, nebo ještě třeba pověst o zlatém pokladu, který by měl být schován někde v místním podzemí.

A jak to celé bylo?

Dnes už tedy máme další důvod, proč si název tohoto městečka zapamatovat. Po sto letech se tu totiž opět začalo vařit pivo.

Nápad založit tady opět pivovar dostal nynější jednatel a sládek už asi před 4 lety, a to v hospodě, kde jim pivo příliš nechutnalo. Nejdříve zkoušeli vařit pivo tak nějak po domácku. Pivo ale zachutnalo nejen jim, ale také známým, a tak je napadlo, že vaření piva by mohlo být přesně to, co by je mohlo nejen živit, ale také bavit.

Hned na začátku se ovšem objevil problém. Bylo nutné vyřešit otázku, kde a za co minipivovat postavit. Místo se podařilo po krátké době vyřešit, vybrán byl bývalý pivovar v Potštejně. Za bývalého režimu tam byla třeba autoopravna nebo obchod s potravinami, ale celý objekt hodně chátral. Dohoda s obcí proběhla bez větších problémů – byli rádi, že někdo zchátralý objekt chce a ještě ho opraví. Větší problém byly peníze. Banky se k úvěru nestavěly příliš pozitivně – jednalo se o začínající firmu bez účetní historie; takže když už se nějaká nabídka na financování objevila, podmínky nebyly příliš dobré. Nakonec se financování podařilo za pomoci rodiny a splacení předpokládají během pěti nebo šesti let.

Základní vybavení se podařilo pořídit za přibližně 5 milionů, sudy za 0,5 milionu, k tomu řada dalších menších položek. Celkem bylo investování asi 7 milionů. V létě se začalo s rekonstrukcí a dokončit se jí podařilo do roka. To bylo moc dobře, protože začít provozovat pivovar v zimě není příliš dobré.

Protože se tady pivo do roku 1914 vařilo, byla snaha na tuto tradici navázat. Bohužel to ale nebylo příliš možné, neboť se nedohledaly téměř žádné dokumenty (ztratily se), vybavení také nezbylo téměř žádné. A také bylo rozhodnuto, že se tady nebude vařit tradiční ležácké pivo, ale pivo „ejl“.

Chtějí vařit přesně to, co mají sami rádi, co jim chutná.

Velkou zajímavostí je, že místní sládek začal vařit pivo bez jakéhokoli vzdělání a osvědčení. Až když bylo téměř jisté, že pivovar bude fungovat, začal navštěvovat pražskou Střední průmyslovou školu potravinářských technologií (navštěvuje ji většina našich sládků). A prý to není nic neobvyklého. Takových sládků, kteří si dodělávají školu až po nějaké praxi, je tam více.

Podle slov potštejnského sládka mu prý dokonce škola v oblasti svrchně kvašených piv ani neměla příliš co dát. Zaměřují se zejména na ležáky. Co se ale naučil, byly základy chemie. Tvrdí, že studia rozhodně nelituje.

I přesto, že v potštejnském pivovaru začal vařit pivo sládek samouk, všechno dopadlo dobře a produkce i poptávka byla od počátku zajímavá. Plány byly nastaveny opatrně, ale skutečnost je předčila. Letos by měly uvařit asi 2200 hektolitrů.

A jak na začátku prodávali? Objížděli pivnice a hospůdky, které byly orientované na piva od menších pivovarů nebo pivoték. Většinou jim předali tak 3 láhvé svého piva na ochutnání s tím, že se za pár dní ozvou. Ozvali se, pivo většinou chutnalo moc, a tak začali distribuovat celé sudy.

V současné době se vaří přibližně 6 várek, z čehož většinou 1 várka připadne na pivovarskou hospodu.

 

A jaké jsou plány?

Podle jednatele je horní strop produkce približně 3500 hektolitrů ročně. Pokud by to takhle chtěli rozjet, museli by přijmout druhého sládka, k tomu další zaměstnance a museli by vařit 10 x týdně. Větší růst už ale možný určitě není, protože to neumožňují prostory pivovaru.

Podle hodnocení se jedná o pivovar, který nabízí jeden z nejlepších poměrů mezi kvalitou piva a jeho cenou.

Konzumenti piva si mohou jen přát, aby se tomuto malému pivovaru dařilo, aby zájem o jeho skvělé pivo neklesal a my jsme si tak mohli pochutnávat na skvělém českém minipivovarském pivu z Potštejna. 

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist