PIVOVAR NÁRODNÍ (V PRAZE)

Je červenec 2015 a na naší mapě pivovarů a minipivovarů přibývá další, s velmi jednoduchým názvem – Pivovar Národní. Najdete ho na Národní ulici v centru naší metropole, kousek od Národního divadla, hned vedle nové scény. Prostor pivovaru je spravován sestrami z řádu sv. Voršilek. Ve sklepích pod Národním divadlem mají varny, kde pivo dozrává.

Jak to bylo na začátku?

Svoje první pivo tady uvařili skutečně až letos v červenci, do té doby tady nabízeli pivo uvařené v Kácově. Najdou se tedy ještě stále pivaři, kteří tento pivovar ještě neuznávají za skutečný. Důvod takového postupu je jednoduchý. Nestíhalo se.

Současný majitel nového pivovaru na Národní ulici v Praze Mužátko spolu se svými kolegy nejsou v pivním oboru úplnými nováčky. Sám Mužátko doposud provozoval pivovar U Bezoušků včetně restaurace (nachází se kousek od Průhonického parku a zámku) a dále provozuje síť 12 restaurací Coloseum. V Průhonicích jim to ale moc nefungovalo, a tak se rozhodli celý provoz přesunout jinam. Vybrali si centrum hlavního města a kromě majitele se stěhoval také sládek (ten dříve působil například ve Svijanech nebo v pivovaru Klášter).

A rozhodnutí to bylo zřejmě správné. Již od počátku se dá říci, že to tady funguje lépe. Už za první měsíc se tady vytočilo 3 x více piva než v Průhonicích, aktuálně je to přibližně 80 hektolitrů piva měsíčně. Kapacita pivovaru byla vybudována ještě mnohem větší, zvládne i další dvojnásobný nárůst.

Současný majitel Mužátko s trochou žertu tvrdí, že otevřít na Národní pivovar byla tak trochu i náhoda. Jednalo se o prostor, kde už byly dříve tři restaurace s italskou kuchyní. Ani jedné se ale bohužel nedařilo. Mužátko se tedy snažil něco vymyslet a nakonc tady vyrostl pivovar. Jedná se totiž o ideální místo, kudy denně projdou téměř davy místních i turistů.

Celkové investice na vybudování pivovaru přišli přibližně na 12,5 milionů (6,5 milionů stál pivovar, přičemž část zařízení sem byla převezena z Průhonic, zbývajících 6 milionů stála přestavba restaurace). Byl trochu překvapen z toho, že otevřít pivovar je mnohem jednodušší, než otevřít restauraci. Člověk, který prý totiž přichází do pivovaru, od toho neočekává tolik, jako od restaurace, chová se prostě trochu jinak.

Konkurence                                                                    

Jako v každém jiném oboru, i ve vaření piva je konkurence. A jinak tomu není ani v centru hlavního města. Kousek od Pivovaru Národní se nachází podnik U Medvídků, kde pivo také vaří, nedaleko je také Novoměstský pivovar nebo podnik U Fleků.

Mezi svoje konkurenty řadí také dva Lokály, které se nacházejí v Dlouhé ulici a u Malostranského náměstí.

Pivovar Národní se ale konkurence nebojí. Zejména v letních měsících chce návštěnívky přilákat na příjemnou, rozlehlou pivovarskou zahradu, kterou mají od Voršilek k dispozici. A samozřejmostí je výborné pivo.

Prostory pivovaru

Součástí pivovaru je také restaurace, jejíž kapacita je až 250 návštěvníků. A s velkým potěšením konstatují, že je velmi často téměř plno. A kdo že sem chodí? Možná se tomu někteří budou divit, ale z 80 %  se jedná o Čechy.

Když si celé prostory od Voršilek pronajímali (pronájem je v tuto chvíli na 30 let), musel slíbit klidný provoz, ale také jakousi službu veřejnosti. Po vzájemné dohodě tak vzniká v prostorách zahrady dětské hřiště a pódium. Vše bude sloužit jako dětský koutek a v průběhu dne jej mohou využívat také pro různé školní aktivity.

Co se týká exteriéru, našel Mužátko inspiraci v jedné oblíbené pivnici ve Vídni v Pratru. Prostory zahrady nepůsobí nijak honosně, přesto příjemně. Na zemi je udusaná hlína a štěrk a na nich stojí spíše obyčejné stoly a židle, nijak zvlášť uspořádané. K dispozici je také rošt, kde si můžete opéct špekáček. 

U interiérů si nechal poradit od několika architektů. Ve sklepních prostorech se má na podzim otevřít i divadelní klub, kde by mohli být k vidění herci z Národního divadla. Nejtěžší a nejkomplikovanější bylo přesunout potřebné vybavení z Průhonic do sklepních protor této budovy. Ale i to nakonec zvládli.

A jaké pivo tady vaří?

Vaří a točí tady pivo ležák plzeňského typu, celkem jsou na výběr zatím piva tři značky Czech Lion – světlá jedenáctka nefiltrovaná, jedenáctka filtrovaná a polotmavá třináctka.

Kromě toho zde můžete dostat i nealko Staropramen a Hoegaarden.

A jak jejich piva dostala nečeský název? Kromě pivovaru totiž Mužátko vlastní také velkoobchod a obchoduje s Italy. Potřebovali tak název univerzální.

Pivovaru Národní přejeme do budoucna co nejvíce uvařených hektolitrů piva a co nejvíce spokojených štamgastů. 

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist