Na kole po karlovarských pivovarech

Karlovarský kraj je známý svými minerálními prameny a kvalitní vodou, je to ale také oblast s dlouhou historickou tradicí pivovarnictví. Ta byla určitou dobu přerušena, ale v posledních letech se zde znovu objevili nadšenci, kteří se snaží tuto tradici obnovit.A tak na Karlovarsku vzniklo několik malých pivovarů, které stojí za návštěvu – třeba na kole.

Karel IV.
Výlet můžete začít rovnou v Karlových Varech. Pivo se tu vařilo od udělení titulu královského města s privilegiem vaření piva v roce 1370 Karlem IV. V sídle karlovarské likérky Jana Bechera začali vařit pivo Karel IV. v roce 2012 – 13 let poté, co byl zavřen velký pivovar. Becherplatz tedy na tuto tradici navázal a dnes můžete v pivovaru a místní restauraci ochutnat pět druhů piv od jedenáctky po 15°. Vzhledem k dnešnímu turisticko-zábavnému zaměření celého areálu Becherovky vás místní Karel IV. mile překvapí. 

Svatý Florian
Po cyklostezce č. 6 – Ohře se můžete vydat z Karlových Varů do zhruba hodinu cesty vzdáleného Lokte. Tam najdete, kromě krásného historického centra a gotického hradu, které už samy o sobě stojí za vidění, rodinný minipivovar Svatý Florian. Byl otevřen roku 2006 a navázal na tradici vaření piva v Lokti, která začala už za Jana Lucemburského, když Lokti udělil varné právo. Svatý Florian funguje přibližně 200 metrů od hradu Loket v místě původní sladovny městského pivovaru z 15. století a ze surovin dovážených z Žatce se tu vaří dva tradiční české ležáky a dva speciály – za zmínku stojí nakuřované pivo se zvláštním přívlastkem „špekové“, které ale patří v této kategorii k tomu nejlepšímu z české produkce. Pivovar je propojen s restaurací, takže se na výrobu piva můžete přímo podívat.

Permon
Cyklostezka č. 6 pokračuje přes Sokolov až do Kynšperka. Cestou určitě nemůžete vynechat pivovar Permon Sokolov. Permon vznikl v roce 2006 a od té doby roste. Dnes vyváží už více než polovinu produkce mimo karlovarský region – obzvlášť v Praze je evidentní stoupající zájem po malých pivovarech; zejména mladé pražské kavárny odmítají stejně jako u dalších nápojů velká jména a značky, ale sázejí spíše než na jméno na kvalitu a chuť. To hraje do karet právě malým pivovarům jako je Permon Sokolov. Pivovar se nachází v prostorách bývalého kapucínského kláštera a bohužel nemá vlastní restauraci, pivo ale můžete ochutnat v hospodě U Kláštera, která se nachází hned vedle pivovarského areálu.

Kynšperský pivovar
Konečnou zastávkou je Kynšperský pivovar. V Kynšperku je varná tradice také několikasetletá – město získalo varné právo už v roce 1579 a vaření piva bylo přerušeno až v roce 1951. Nová historie se začala psát v roce 2011, kdy vznikl v budovách toho původního nový Kynšperský pivovar. Rekonstrukce pivovaru probíhala v konzultaci s památkáři i městem, takže se areál Kynšperský dvorec stal novou dominantou města, kvůli které se vyplatí Kynšperk navštívit, přestože v něm k vidění nic moc dalšího není. Místní limonády, údajně vařené v pivovaru, spíše nedoporučujeme, kvalita piva vám to ale dokonale vynahradí – tváří tohoto pivovaru je pivo Kynšperský zajíc a v nabídce je šest druhů od ležáky po speciály. Penziony v Kynšeprku najdete zde.

Velkorybnický Hastrman
Další výlet můžete podniknout z Karlových Varů do Velkého Rybníka. Vesnice vzdálená 8 km od Karlových Varů je známá svou hospodou U Hastrmana a jejím malým domácím pivovarem. Velkorybnický Hastrman funguje od roku 2005, kdy začínal vařit doslova na sporáku, a od té doby se jeho výstav zvyšuje; stále ale zůstává jedním z nejmenších českých pivovarů. Hospoda U Hastrmana denně nabízí minimálně šest druhů piv, včetně vyhlášené Jedenáctky a Dvanáctky a různých speciálů; za 10 let fungování pivovárek vyzkoušel uvařit téměř neuvěřitelný počet všech možných druhů piv.

Zámecký pivovar Chyše

Na opačnou stranu od Karlových Varů, nedaleko Žlutic a Lubence, se nachází velkolepý zámek Chyše, ve kterém se nachází stejnojmenný zámecký pivovar. I zde se s cyklisty počítá – cestou přes park se dostanete přímo k pivovaru, kde je v letních měsících připravena zahrádka s posezením. Chyše vaří pivo Prokop – celoročně světlou 11°, polotmavou 12° a černou 12°, výjimečně speciály. Při návštěvě pivovaru se vyplatí nevynechat i prohlídku celého zámku. 

Tipy na penziony v okolí Karlových Varů

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist