MĚŠŤANSKÝ PIVOVAR POLIČKA

Měšťanský pivovar v Poličce se může pyšnit jednou významnou skutečností, a to, že se jedná o jeden z nejstarších podniků na světě. Poličku najdete těsně vedle historické hranice mezi Čechy a Moravou. Jedná se o krásné starobylé město, jehož centrum je alespoň z části obehnáno dochovanými hradbami.

Historie tohoto pivovaru sahá až do 16. století, založen byl roku 1517 na základně rozhodnutí Svatováclavského sněmu v Praze. Původně nesl tento pivovar název „Pivovar právovárečného měšťanstva v Poličce“ a byla to společnost skládající se ze 113 právovárečných domů. Na místě současného pivovaru, v Pivovarnické ulici, se pivo vaří už od roku 1865.

V roce 1950 došlo, jako u řady jiných podniků, ke znárodnění. A v 70. letech to dokonce vypadalo, že dojde k jeho úplnému zániku. K tomu naštěstí nedošlo, a to jen proto, že termín rekonstrukce a modernizace, která byla plánována v pivovaru ve Svitavách, se neustále posouval a bez pivovaru v Poličce by nebyl zajištěn dostatek piva ve Východních Čechách.

Kousek osobní minulosti

Otec Karla Witze přežil 2. světovou válku v koncentračním táboře Terezín, on sám tam pracoval jako právník. Jeho dědeček měl v Poličce v minulosti likérku a dva měšťanské domy. Toho ale v koncentračním táboře bohužel ubili k smrti. Po osvobození se otec marně snažil získat zpět zabavený majetek, bohužel neúspěšně. Začal vyučovat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, zemřel v roce 1984.

Po roce 1989 se o pivovar přihlásili potomci původních majitelů a zahájili s podnikem Pivovary Hradec Králové jednání o jeho vrácení. V roce 1994 uspěli a podnik převzali. Mezi těmi, komu byl tento podnik vrácen, byl také umělec, úspěšný hudebník, Karel Witz.

Lásku k hudbě zdědil Karel Witz po svých předcích. Na jedné letní jahodové brigádě v Anglii se seznámil se svou budoucí ženou, vzali se v Košicích. Přestěhovali se tam a začali pracovat. Karel Witz se nakonec dostal k milované muzice, působil v řadě známých skupin, například Indigo. Pro řadu z nás je známý také ze svého působení jako doprovod – na kytaru doprovázel Miroslava Žbirku, Mariku Gombitovou nebo Petera Nagye.

Svou hudební kariéru ukončil v roce 1991, kdy se začaly objevovat skutečnosti směřující k rozdělení federace a k možnosti navrácení původního majetku. Jak už jsme uvedli, navrácení se podařilo, a tak se začala psát nová historie pivovaru.

Opětovný začátek pivovaru

Začátky fungování rozhodně nebyli nijak růžové. Z počátku fungovali tak, že pracovali vlatně téměř 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, neměli téměř žádnou dovolenou, nebyli nemocní a odbory neměli. Pivovar byl hodně zanedbaný a zničený a dokonce neměl ani žádný účet v bance.

Finanční situace nebyla z počátku příliš dobrá – na peníze často čekali, platit ale museli. Platili ale vždy včas. Někdy dokonce dávali do firemní pokladny vlastní peníze. Vážili si totiž toho, že dostali tuto příležitost. Věděli, že se to již nikdy nemusí opakovat.

V průběhu fungování pivovaru se tady vystřídalo 7 sládků – ten první byl hned po roce vyhozen „na hodinu“, protože nedokázal vysvětlit chybějící pivo. Pak se vystřídali další. Dodnes si váží sládka Jiřího Váši, dnes 81-letého muže, na jehož práci navazují dodnes. Současný mladý sládek se toho od něj hodně naučil. To se projevilo také v jeho úspěších, kdy se jako vítěz zapsal například v mezinároční soutěži piv v Táboře o Zlatou pivní pečeť.

Měšťanský pivovar v Poličce se řadí mezi malé nezávislé pivovary. Vaří pivo nepasterizované a jejich loňská produkce činila 109 tisíc hektolitrů. Mezi jejich odběratele patří provozovny v okruhu až 200 kilometrů (Praha , Brno, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, …). Prodávají samořejmě i, jak se mezi pivovarníky říka, „okolo komína“, což znamená, že dodávají do restauvací a pivnic v blízkém okolí. Celá řada odběratelů si k nim pro pivo dokonce jezdí i samo.

V roce 1995 si vzali ještě půjčku na zakoupení Hotelu Pivovar v Poličce, což byla jejich poslední půjčka. Od té doby už žádný typ půjčky ani leasingu nevyužili. Daří se jim, aktuálně mají 70 zaměstnanců.

Nabídka piv

Uvařené pivo je distribuováno v sudech i v lahvích, přičemž do sudů se dává asi 85 % celkové výroby.

Většina produkce se orientuje na ležáky – 11 stupňový Otakar, 12 stupňový Záviš. Dále vaří Hradební výčepní pivo 10 stupňové, a to světlé nebo tmavé. Nabízí také pivo nepasterizované, a to podle přání odběratelů.

Kromě standardní nabídky vaří 3 x do roku – velikonoce, svatý Václav, vánoce – piva speciální.  Jedná se o 13 stupňovou tmavou Elišku a 13 stupňové světlé pivo František Bittner.

Dle vyjádření manažera pivovaru bohužel není možné vařit speciálů více. Pivovar na to bohužel nemá kapacitu. Používají varnu vyrobenou již v roce 1930.

Jak to vypadá, na tradice tady docela drží a vypadá to, že pokračovat to tak bude i dál. V pivovaru pracují také jejich dvě dospělé dcery (jsou i ve správní radě). Třetim dítětem je jejich dospělý syn, který je kytarista a zpěvák, ale v pivovaru pracuje jako obchodní ředitel a zabývá se také informačními technologiemi.

Plány do budoucna

Plánů do budoucna mají několik a nejsou vůbec opatrné. V násleudujících 10 letech chtějí pořídit novou větší varnu, postavit nový ležácký sklep, vzniknout má nová spilka a nová expedice.

Díky těmto inovacím by pak roční produkce mohla vzrůst až o polovinu.

Za nás můžeme jen popřát, ať mají hodně sil a odhodlání na všechny změny a ať jejich pivo stále chutná.  

Přehled hospůdek kde se točí Polička

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

  1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
  2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
  3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
  4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
  5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
  6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
  7. PIVOVAR  FALKON
  8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
  9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
  10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
  11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
  12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist