ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO - PUTOVÁNÍ ZA LAHODNÝM PĚNIVÝM MOKEM

Není tomu tak dávno, kdy bývalo pivo něco nedotknutelného a všichni jeho milovníci byli přesvědčeni, že právě to jejich pivo je tím nejlepším. A jak šly roky za sebou, začaly vznikat minipivovary, někdy se dokonce mohlo zdát, že vzniká jeden za druhým.

A ty dokázaly, že dobré, dokonce často i skvělé pivo, se dá vařit téměř kdekoli. A nemusí to být jen obrovské továrny. Za dobrým nebo zajímavým pivem se začalo i cestovat a vznikla pivní turistika. Tras, po kterých se za pivem putuje, je stále více a tři z nich vedou i do Českosaského Švýcarska.

Pivo se tady vaří ve Varnsdorfu, Děčíně a Krásné Lípě. A jistě řada z vás potvrdí, že po krásném výletě je téměř nutné dát si něco dobrého k jídlu a pití. A pivo je velmi často tím nejlepším. Takže hurá za ním, jdeme se s ním alespoň seznámit. Ochutnání už pak bude na vás.

Varnsdorf – pivní Kocour

Možná to někoho překvapí, ale ve Varnsdorfu se nikdy pivo nevařilo, nikdy tady pivovar nebyl. Historie piva se tady začala psát až od roku 2007, kdy několik pivních nadšenců začalo zkoušet vařit pivo v místní keramičce. A tak vznikl pivovar Kocour.

A se vším začali, jak se říká, od podlahy. Vyrazili do světa, dováželi chmel, recepty a dokonce i sládky. Od nich se naučili to, co oni umí a díky tomu dnes vaří asi třicet druhů piv různých typů. Vaří piva svrchně i spodně kvašená, extrémně hořká piva, stoudy, nejrůznější speciály a samozřejmě také velmi oblíbené pivo pšeničné. A pokud si troufnete, můžete tady ochutnat dokonce i pivo, jehož obsah alkoholu je 14,5%. A to už je opravdu síla.

Pokud se tady zastavíte, určitě nebudete litovat. Kromě výborného piva v příjemné hospůdce tady budete mít možnost grilování a děti se tady zabaví v přilehlé zoo nebo na hřišti s míčem. Denně tady budete mít možnost ochutnat asi 14 druhů piv a k tomu vám obsluha nabídne to nejlepší k jídlu – žebra, zvěřinu, guláše, bramboráky, … A dokonce tady můžete zůstat i přes noc, protože v pivovaru jsou vybudované útulné apartmány. Nebo se můžete uložit v odstaveném spacím železničním vagonu. Více o pivovaru

Křinický pivovar Falkenštejn Krásná Lípa

Krásná Lípa je město, ve kterém byl pivovar již v minulosti, nacházel se však na jiném místě. Nyní tady sídlí Křinický pivovar a najdete ho v nádherném měšťanském domě na náměstí. Když tento pivovar zakládali, prohlásili majitelé, že Křinicí poteče Falkenštejn. A stalo se. O dva roky později jste si opravdu mohli na několika místech Křinického údolí pochutnat na místním pivu. A to jak na české, tak i saské straně.

K pivovaru náleží také velmi příjemná restaurace, jejíž součástí jsou také varny. Pochutnat si tady můžete na celé řadě pokrmů vycházejících z regionálních receptů. Řídí se totiž heslem „s jídlem roste chuť“, a tak se snaží jídelníček neustále vylepšovat.

Co se týká piva, vsázejí tady na klasiku. Základ nabídky tvoří tři spodně kvašené ležáky a doplňují je sezónní svrchně kvašená piva a nějaké speciály, například speciál dušičkový nebo adventní. V létě nabízejí také pšeničné pivo s různou příchutí, jako je lipová nebo konopná.

Děčínský pivovar

Děčínský pivovar je jediný z těch v Českosaském Švýcarsku, který funguje v prostorech, kde již v minulosti působil historický thunovský pivovar. 

Základem jejich pivní nabídky jsou svrchně kvašené ležáky v čele s Kapitánem, následuje Admirál, Lodník a Korzár. Kapitána dokonce nemůžete ochutnat nikde jinde, než tady. Objednat si ale můžete také celou řadu svrchně kvašených piv typu „ejl“ nebo „stout“. A pro gurmány tady mají v nabídce specialitu, kdy si můžete dát degustační sadu jedenáctky z chmelů z různých částí světa.

A jak už to tak často bývá, je součástí pivovaru také restaurace. A na jídlech si tady také dávají hodně záležet. Šéfkuchař připravuje moderní českou kuchyni s využitím českých a lokálních surovin. Také nabízený alkohol je výhradně český a limonády si vyrábějí zcela sami. Ať už si tady dáte cokoli, pochutnáte si. Doporučit můžeme například koleno, kachnu, žebra, svíčkovou, guláš nebo líčka. A zapít to jistě bude nejlepší některým z místních piv.

Pokud vás výroba piva zajímá, můžete si tady objednat prohlídku celého pivovarského provozu a přitom se můžete na cokoli zeptat.

Věříme, že vás pivní nabídka tohoto kraje zaujala a budete se chtít do Českosaského Švýcarska vydat nejen za krásnou přírodou, ale také za výborným jídlem a velmi chutným místním pivem.

>>Přehled všech restaurací v okrese Děčín<<

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist