BRNĚNSKÝ PIVOVAR LUCKY BASTARD

Pivovar Lucky Bastard Brno se orientuje pouze na svrchně skvašená piva. Žádná jiný nevaří. Důvodem je to, že podle majitele tohoto pivovaru nabízí tento typ piva více možností, piva mohou být různorodější.

Často, když se řekne minipivovar, někteří si vybaví opravdu malý pivovar někde v garáži nebo nějakém malinkém domečku nebo ve sklepě se starším jednoduchým zařízením. Řada z nás si jen těžko dokáže představit, že minipivovar může vypadat téměř stejně, jako velký pivovar, rozdíl je pouze v rozloze. I minipivovar může být čistý, hezký, s naleštěným zařízením.

Obdobné je to i u brněnského pivovaru Lucky Bastard. V tuto chvíli se nachází v suterénu činžovního domu jen kousek od centra města. Pivo se tady vaří ve dvou varnách. Zajímavostí je, že varny jsou postaveny podle speciálního návrhu, konzultovaného s několika sládky. Nejedná se o žádnou sériovou výrobu.

A jak to všechno začalo?

Už je tomu spoustu let, kdy současný majitel tohoto pivovaru se svými kamarády cestovali po naší zemi a ochutnávali málo známá piva. Zaujala je pestrost výběru, zaujaly je zejména svrchně skvašená piva. To byl impuls pro rozhodnutí zkusit vařit vlastní pivo. Začal a už neskončil. Pochvaly na jeho výtvor se jen hrnuly, a tak bylo rozhodnuto začít vařit ve větším objemu.

Na založení minipivovaru se podílel její současný majitel s kolegy z původního zaměstnání. Tato IT firma založení pivovaru v roce 2013 zafinancovala a vše začalo fungovat. Dnes je z toho pivovar, díky kterému se několika lidem splnil jejich sen a ještě se tím uživí.

Celý tento pivovárek vznikal postupně a jeho současná kapacita činí při plném výkonu asi 600 hektolitrů za rok. Za dva roky svého fungování se již výrobně dostalo ve známost mezi pivními konzumenty, čepují jej v řadě pivnic, láhve je možné sehnat v pivotékách. K tomu všemu ještě dodávají sudy piva jednou za týden také do Prahy a dokonce zásobují také Bratislavu. 

Začátek fungoávání byl jednodušší díky tomu, že současný sládek pivovaru dříve rád pivo ochutnával, znal řadu hospodských nebo majitelů pivoték. Díky těmto kontaktům byl ten rozjezd příjemnější.

Jak je tomu dnes a jaké jsou plány do budoucna?

Aktuálně se pivovar nachází ve stadiu, kdy nedokáže díky své kapacitě uspokojovat celou poptávku. Často nastává situace, kdy lidé jejich pivo chtějí, žádají si ho, ale bohužel jim pivovar nemá co prodávat. Nestíhají vařit.

Hlavním plánem do budoucna je tedy rozšíření kapacity výstavbou nového pivovaru, jehož kapacita je v tuto chvíli plánována na přibližně šestinásobek. Jelikož jsou stále malá firma, byl by zřejmě problém sehnat potřebné finance u banky. Proto se rozhodli jít formou investora, které už v tuto chvíli také mají. Ten jim dokonce pomohl sehnat také vhodné prostory pro vybudování nového pivovaru. A pokud všechno půjde dobře, první pivo by se v novém mohlo začít vařit už na konci tohoto roku.

I u pivovaru v novém kabátě zůstane zaměření na svrchně kvašená piva. Podle současného majitele je hlavním důvodem skutečnost, že se jedná o piva, která jsou mnohem pestřejší než piva typu ležák. Jsou oblíbené díky tomu, že jsou lehčí. A další velkou výhodou je prý to, že jsou to piva, která chutnají nejen mužům, ale také ženám. Těm totiž často běžný ležák nechutná, protože je více hořký.

Výstavba nového pivovaru ale není jediný plán do budoucna. Druhým velkým plánem je otevření svoji vlastní hospody. Chtějí, aby pivo tady čepované, bylo v té nejlepší podobě, aby to byla jakási jejich vizitka. Chtějí mít místo, kam mohou zákazníky poslat na skvělé pivo. Nabídka tady bude tvořena pěti základními pivy a ta budou ještě doplněna speciály, které budou k dostání například dvakrát za měsíc. Zvažují také možnost čepovat piva od konkurence, stále se ale bude jedna o piva svrchně kvašená.

Můžeme si jen přát, aby se tomuto pivovaru podařilo dosáhnout všeho, co si naplánoval a spokojen tak byl nejen on, ale samozřejmě i zákazníci. 

Přehled dílů seriálu o malých pivovarech a jejich pivě:

 1. ROZMACH  MALÝCH  PIVOVARŮ  U NÁS
 2. POTŠTEJNSKÝ CLOCK
 3. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  LUCKY  BASTARD
 4. PRAŽSKÝ  PIVOVAR  KOLČAVKA
 5. RADNIČNÍ  MINIPIVOVAR  JIHLAVA
 6. ZÁMECKÝ  PIVOVAR  FRÝDLANT
 7. PIVOVAR  FALKON
 8. PIVOVAR  NÁRODNÍ   (V   PRAZE)
 9. BRNĚNSKÝ  PIVOVAR  HAUSKRECHT
 10. KLÁŠTERNÍ   PIVOVAR  STRAHOV
 11. MĚŠŤANSKÝ  PIVOVAR  POLIČKA
 12. SOKOLOVSKÝ  PIVOVAR  PERMON

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist