Boom českých minipivovarů

S malými pivovary s výstavem do 10 tisíc hektolitrů se loni roztrhl pytel. V roce 2014 se otevřelo celých 50 nových minipivovarů, čímž vzrostl počet minipivovarů v České republice na 280.

Třeba v Praze jich je rovnou 20, takže trh pomalu začíná být nasycen. Zatím to ale vypadá, že v dalších letech budou minipivovary ještě přibývat; pravděpodobně český trh unese až 400 minipivovarů. Některé malé pivovary zvětšují výstav a přesouvají se tak do kategorie průmyslových pivovarů – například Kácov nebo Chotěboř, jiné zase z této kategorie padají mezi minipivovary – třeba Herold Březnice.

Čeká se tedy, že minipivovary budou v následujících letech ještě přibývat. Lidé mají stále zájem o kvalitní a ideálně lokální potraviny, nejedná se už ale pouze o jídlo, jako i o nápoje. Otevřít si pivovar je navíc při současném počtu minipivovarů stále bezpečný byznys – návratnost investice bývá do 7 let. Často jsme tam svědky toho, že nový minipivovar je koníčkem a splněným snem nějakého podnikatele úspěšného ve zcela jiném oboru.

Přestože si minipivovary a velké pivovary vlastně nekonkurují (jiná klientela jak koncových zákazníků, tak odběratelů – restaurací), výhodou existence a úspěšnosti minipivovarů je nátlak na ty největší, které nutí zkvalitňovat suroviny i postupy. Svědčí o tom i fakt, že české pivovary dnes prodávají kvalitnější a dražší pivo.

Vybavení do přírody

Přihlašte se k odběru akcí slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup

Přibalte si sebou

Zobrazit komletní nabídku

Jsme i na Facebooku

TOPlist